描述
606-ZZ bearings are precision sealed ball bearings with metal seals and grease on both sides, which can be used in cordless power tools, financial equipment, garden tools, fidget spinners, etc.
The ball bearing is a sealed deep groove ball bearing with inner dimensions 6mm X outer dimensions 17mm X width 6mm.
606-ZZ miniature deep groove ball bearings are widely used in life and production, such as garden tools, logistics transmission equipment, industrial automation equipment, etc.
Seals on both sides of the ball bearing keep bearing lubricant inside while preventing contamination from entering the bearing chamber.
Mfr. Model # 606-ZZ
| Spec | 606-ZZ |
| Item | Miniature Ball Bearings |
| Type | Shielded |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Outside Dia. | 17 mm |
| Width | 6 mm |
| ABEC Tolerance | 3 |
| Dynamic Load Capacity (kN) | 1.95kN |
| Static Load Capacity (kN) | 0.83kN |
| Max. RPM | 45,000RPM |
| Temp. Range (℃) | -40~120℃ |
| Material | Steel |
| Shield Material | Mild steel ( SPCC) |
| Lubrication | Grease |
606-ZZ miniature deep groove ball bearings are widely used in life and production, such as garden tools, logistics transmission equipment, industrial automation equipment, etc. Seals on both sides of the ball bearing keep bearing lubricant inside while preventing contamination from entering the bearing chamber.

支付与安全
您的支付信息已安全处理。我们不存储信用卡详细信息,也无法访问您的信用卡信息。
